Rss

S.A.I.N.T. caffe 2 – Koliko (ne)cijenimo STEM stvaralaštvo

Pod okriljem Du STEM projekta, realizira se serija Science, Art, Industry, Nature & Technology okruglih stolova s ciljem poticanja aktivnog dijaloga i participacije građana, poglavito mladih u integrativnom pristupu održivom razvoju društva, znanja, novih kreativnih industrija i prirode.

S.A.I.N.T. koncept skovao je osnivač UR Instituta 2015. godine prilikom održavanja prve Science Underground Academy škole postmoderne znanosti i umjetnosti, opisujući ideologiju i viziju UR Instituta.
Od tada udruga njeguje i razvija S.A.I.N.T. koncept kao brend – poglavito u formi S.A.I.N.T. konferencija i S.A.I.N.T. caffe okruglih stolova.


Drugi S.A.I.N.T. caffe pod okriljem Du STEM projekta, održan je 12. kolovoza 2022. u Centru za mlade Dubrovnik u sklopu programa proslave Međunarodnog dana mladih.

Centralna tema okruglog stola stavljena je na izazov razvoja suvremenih inovativnih znanstveno-tehnoloških praksi u podneblju Dubrovačko-neretvanske županije i šire (Balkan).
Specifično, kroz diskusiju – konstruktivni dijalog uz kavu, sudionici su preispitativali problematiku relativne nerazvijenosti inovatorstva u županiji – koja je po navedenom i ulaganju u isto pri samom dnu Europske unije.
Kroz konstruktivan dijalog, analizirali su se uzroci istog kao i potencijalna rješenja neophodna za društveni i ekonomski razvoj lokalne zajednice.

Tijekom diskusije kritički se referiralo na ekonomiju prirodnih i tehničkih znanosti te problem razvoja inovativnosti na Balkanu te na vezane publikacije:
Partha, D. and David, P.A., 1994. Toward a new economics of science. Research policy, 23(5), pp.487-521.
Rand, A., 1977. Global balkanization (p. 3). Palo Alto Book Service.


Zaključeno je da nove kreativne industrije (poput kemoinformatike, bioinformatike, digitalne umjetnosti i sl.) imaju iznimno veliki potencijal koji bio se mogao razvijati paralelno uz kulturu turizma te revitalizirati ekonomiju i gospodarstvo lokalne zajednice suvremenizacijom i diverzifikacijom ekonomskih djelatnosti. Istaknuto je kako mladi intelektualci upravo tome teže te da je potrebno pružiti im alternativu rada u turizmu kako bi spriječili njihovo iseljavanje (takozvani fenomen “odljeva mozgova”).


Autor S.A.I.N.T. koncepta:
Gjino Šutić [UR Institut]

Produkcija: UR Institut


Navedene aktivnosti autorski su koncepti i intelektualno vlasništvo direkcije UR Instituta.

Aktivnost producira UR Institut pod okriljem Du STEM projekta.

Više informacija o samom Du STEM projektu možete pronaći na mrežnim stranicama UR Instituta i Zajednice tehničke kulture Dubrovnik.

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika.

Ukupna vrijednost cjelokupnog Du STEM projekta je 2.660.083,07 HRK.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz poziv „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a“ iznosom od 2.261.070,61 HRK. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika.