Pod okriljem Du STEM projekta, donosimo novo (7. izdanje) “Science Underground Academy” škole za napredne kreativce u ljetnom ruhu.
Integrirani radionički program, tradicionalno obuhvaća transdisciplinarni pristup postmodernim inovativnim kreativnim praksama znanosti i inženjerstva kroz hibridnu kombinaciju laboratorijske i terenske edukacije.
Kombinacijom raznovrsne tematike vezane uz najsuvremenije trendove i domene znanosti i inženjerstva; od eksperimentalne analogne i digitalne elektronike, eksperimentalne mikrobiologije i molekularne biologije, preko ekološkog inženjerstva, bioelektronike, biorobotike, kibernetike do astrofizike i prototipiranja s novim materijalima, kroz samostalan i grupni istraživački i inženjerski rad sudionicima se donosi nesvakidašnje iskustveno učenje.
Bitno je istaknuti da škola ima jaku ekološku notu – uz direktno upoznavanje sa ekologijom lokalnog podneblja i eksperimentalnim ekološkim inženjerstvom, prototipiranje se oslanja na reciklirane i eksperimentalne bio materijale.
FILOZOFIJA:
Ideologija škole oslanja se na S.A.I.N.T. (Science, Art, Industry, Nature & Technology) filozofiju sistemskog pristupa rješavanju problema i razvoju inovacija, potičući razvoj: vještina analize i sinteze, kritičkog razmišljanja i slobodne misli sudionika uz uvid u potencijal najsuvremnihih grana znanosti i inženjerstva. Cilj je ulaganjem u potencijal sudionika, poglavito mladih, doprinjeti razvoju lokalne zajednice izvan okvira ustaljenih praksi.
LOKACIJE:
Bazu održavanja ljetne škole čine laboratorij UR Instituta za biotehnologiju, te laboratorij za mehatroniku u Dubrovniku (Obala Ivana Pavla II 44A), uz tradicionalne terenske izlete u Rezervat prirode otok Lokrum i Otok Lopud (faza 1. – 06. – 12. Kolovoza 2022.).
Kao dodatak akademiji ove godine u planu je proširenje programa, dodatnim terenskim edukacijskim izletom na Otok Mljet (faza 2. – 24.-25. Rujna 2022.).
PROGRAM:
faza 1.
SUBOTA 06. Kolovoza 2022.
od 10 do 14 sati terenska nastava @ otok Lokrum
Tematika: ekološko inženjerstvo, astrofizika i teraformiranje
Praktično:
– upoznavanje s metodologijama i alatima ekoloških istraživanja mora i kopna
– diskusija evolucije ekosustava
– mikroskopska i kemijska analiza vode, mora i tla
PONEDJELJAK 08. Kolovoza 2022.
od 18 do 21 sati @ laboratoriji UR Instituta
Tematika: eksperimentalna mikrobiologija novih bio materijala, inženjerstvo tkiva, bionika i biomehatronika
Praktično:
– 2D i 3D metodologije uzgoja animalnih epidermalnih stanica
– izrada bioloških 3D podloga za uzgoj stanica – “3D scaffold” inženjerstvo i arhitektura (bazirano na autorskom projektu SRCE Gjina Šutića iz 2012. godine)
– modeliranje humanoidnog biorobota i biotehnološki uzgoj kože na istom (bazirano na autorskim projektima Biorobotička koža (2012.) te JUNO bioroid (2014) Gjina Šutića)
UTORAK 09. Kolovoza 2022.
od 9 do 19:20 @ otok Lopud
Tematika: Upoznavanje s bioraznolikošću podneblja, uvod u konceptualno razmišljanje, kemija plastičnih materijal, plastika i reciklaža
Praktično:
– determinacija ljekovitih i hranjivih biljnih vrsti
– sakupljanje plastičnog otpada za prototipiranje
– radionica koncetualnog razmišljanja i projektnog planiranja “od ideje do realizacije”
– uvod u eksperimentalnu bioleaching tehnologiju ekstrakcije sirovina iz okoliša mikroorganizmima i stanicama viših organizama
SRIJEDA 10. Kolovoza 2022.
od 10 do 13 sati @ laboratoriji UR Instituta
Tematika: eksperimentalna analogna i digitalna elektronika, uvod u primijenjenu kibernetiku, biomehatroniku i animatroniku
Praktično:
– izrada eksperimentalnog autonomnog mehatroničkog sustava “robo refleksa”
– implementacija istog u tijelo prethodno napravljenog bioroida (bazirano na autorskom projektu JUNO bioroid Gjina Šutića iz 2014. godine)
PETAK 12. Kolovoza 2022.
od 12 do 12:30 @ Centar za mlade Dubrovnik
interaktivna prezentacija Science Underground Academy (7.ed) ljetne škole i Kluba mladih znanstvenika od strane mladih sudionika
od 17 do 18 @ labortoriji UR Instituta
Tematika: Molekularno Biohakiranje
(upoznavanje sa genetikom, bioinformatikom, biotehnološkim znanostima i biohakiranjem DNA i RNA, reprogramiranjem stanica i genskom terapijom)
Praktično:
– dizajn sintetičke DNA na računalu (tehnologija plazmida)
faza 2.
SUBOTA – NEDJELJA 24. – 25. Rujna 2022.
cjelodnevno @ otok Mljet
Tematika: Kibernetika i okoliš, Optička i radio astronomija
Praktično:
– uvod u analizu kompleksnih adaptivnih otvorenih i zatvorenih sustava
– praktična astronomija, astrofotografija i spektralna analiza nebeskih tijela
– uradi-sam radio astronomija
PREDAVAČI:
Gjino Šutić – direktor UR Instituta / biotehnolog, inovator, novomedijski umjetnik
Antonija Šakić – stručnjakinja za inženjerstvo stanica i imunoterapiju
Filip Grgurević – stručnjak za ekologiju / znanost o okolišu
KOME JE PROGRAM NAMIJENJEN:
Ovogodišnje, 7. izdanje akademije namijenjeno je darovitim mladima, s naprednim predznanjem iz bazičnih prirodnih znanosti (kemije, biologije, informatike, fizike).
U svrhu osiguranja kvalitete, radi se u maloj skupini od maksimum 6 sudionika.
PRIJAVE:
Za sudjelovanje na akademiji zaintersirani mladi, mogu poslati motivacijsko pismo mailom na: institute@ur-institute.org
Prijave se prihvaćaju do popunjenja mjesta.
Članovi Kluba mladih znanstvenika imaju prioritet pri upisu.
Sudjelovanje u programu je besplatno.
Troškovi realizacije sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda te Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske putem Du STEM projekta.
Bitno je istaknuti, s obzirom na uobičajen velik interes i ograničenja mjesta, da UR Institut pod okriljem Du STEM programa producira srodne edukacije i događanja.
Za više info o dodatnim programima, pozivamo sve da poprate Facebook stranice: UR Institut, Zajednica tehničke kulture Dubrovnik i Centar za mlade.
Obratili bismo poglavito pozornost na bogat program proslave Međunarodnog dana mladih Centru za mlade Dubrovnik 11. i 12. Kolovoza 2022. u sklopu kojeg UR Institut i Zajednica tehničke kulture Dubrovnik donose više kraćih programa za mlade.
Mali uvid u kako nam je bilo možete vidjeti ovdje:
Navedene aktivnosti autorski su koncepti i intelektualno vlasništvo direkcije UR Instituta.
Aktivnost producira UR Institut u partnerstvu s nositeljem projekta Du STEM – Zajednicom tehničke kulture Dubrovnik.
Više informacija o samom Du STEM projektu možete pronaći na mrežnim stranicama UR Instituta i Zajednice tehničke kulture Dubrovnik.